OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

İnternette ülke olarak kaçıncıyız?

Posted by oyunseveriz on May 4, 2008

Geniş bant internet erişimi konusunda yayınlanan bir araştırmaya göre, internet erişim miktarımız iyi gibi görünse de geniş bantta sınıfta kalıyoruz.

Amerikan ITIF (Bilgi Teknolojileri ve Yenileşim Vakfı) vakfı tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin, gelişmiş Avrupa ve dünya ülkelerine oranla geniş bant internetteki durumunun pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Tabii ki aşağıdaki tabloda kalkınmış ülkelerle kendimizi kıyasladığımızı belirtmemiz gerekir. 

Bu tabloyu, hedeflediğimiz yerlerden ne kadar uzakta olduğumuzu gösteren ve bizi kamçılayan bir tablo olarak düşünmenizi isteriz.

Bahsettiğimiz Tablo

Image

Bilgiler sırasıyla; sıralama, ülke, hane başına geniş bant aboneliği oranı, ortalama geniş bant erişim miktarı (indirme hızı) ve Megabit başına  USD cinsinden fiyat.

Durum Değerlendirmesi

Buradaki sıralamalar genel bir puan ortalamasına göre yapılmış durumda ve değerlendirmeye alınan şey fiyatlar, kişi başına düşen abonelik miktarları ve sunulan ortalama hız.

Bu durumda, ülkemizdeki fiyatların kötü olmadığını bile düşünsek fiyat karşılığı alınan hizmet miktarının (bant genişliğinin) azlığı sebebiyle bu sıralamada uzun süre yukarılara çıkmamız mümkün görünmüyor.

 Berkin Bozdoğan – http://shiftdelete.net

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: