OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

64 Bit Vista Devri Yeni Başlıyor

Posted by oyunseveriz on May 7, 2008

ImageŞimdiye kadar, genellikle işi bilen kullanıcıların kurup kullandıkları Windows Vista’nın 64 bit sürümü, artık hazır sistemlerle de gelmeye başlıyor.

Sistem üreticilerinin nihayet keşfedebildiği Windows Vista’nın 64 bitlik sürümü, artık satılan bilgisayarlarla beraber verilmeye başlandı. Normal şartlar altında, sadece Windows Vista Ultimate satın aldığınızda her iki sürüme de sahip olabiliyorsunuz. Diğer türlü, Windows Vista’nın 64 bitlik sürümleri için, kutudan çıkan bir formu doldurup Microsoft ile temasa geçmeniz gerekiyor

Kimler Satmaya Başladı?

ABD’den gelen bilgiler doğrultusunda, Acer’ın satın aldığı Gateway‘in yanı sıra HP de bazı ürünlerinde 64 bitlik Windows Vista seçeneği sunuyor. Ayrıca Asus‘un da bası dizüstü bilgisayarları da 64 bit Windows Vista ile geliyor.

64 Bitin Getirisi Nedir?

64 bitlik işletim sistemleri çok daha fazla bellek adreslemesi yapabildiği gibi gelişmiş komut setleri sayesinde, benzer işlemleri 32 bit işletim sistemlerine göre çok daha hızlı yapabiliyorlar. Özellikle de dosya sıkıştırma, ses ve video kodlama gibi işlemlerde, 64 bitlik işletim sistemi üzerinde çalışan 64 bit yazılımlar çok daha iyi performans veriyor. Bunun için gerekli tek şey, AMD tarafında X86-64, Intel tarafında ise EM64T komut setlerini destekleyen bir işlemciye sahip olmanız ve sisteminize 64 bitlik bir işletim sistemi kurmanız.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net

 

Söz, sizde! Yorumunuzu ekleyin.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: