OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

Kurtlar Vadisi Pusu – Memati neden eroinman?

Posted by oyunseveriz on May 8, 2008

Kurtlar Vadisi’nin senaryo kadrosunun flaş ismi Bahadır Özdener ile konuştuk Pana Filim binasında. Uzun bir sohbet oldu. “Kurtlar Vadisi”nin bölümleri Youtube’ta indiriliyor. Ortalama 1.3 milyon kişi izliyormuş. Fragmanların indirme oranı ise 600 bin ile 800 bin arasında.

 

Memati’yi taklit etmek
Malum Memati’ye uyuşturucu verildi dizide. Özdener Polat’ın gençler arasında bir “kahraman” olarak görülmesinden yola çıkarak soruyor “Memati’yi öyle gören onu mu taklit edecek?”. Memati’yi özellikle seçmişler. Yani sevilen bir kahraman da böyle bir duruma düşebilir.

İyiler ve kötüler sevildi
“Kurtlar Vadisi”nin farklılığını şöyle açıklıyor Bahadır Özdener; “İyiler ve kötüler sevildi. Kötülerin iyilik, iyilerin de kötülük yapabileceğini anlatmak istedik.Çünkü kötü hep kötü iyi hep iyidir.”. Bir mafya babası acımasızca öldürürken evinde, eşine saygılı, yardımsever görünebiliyor. Bu aslında “Baba” filminin de temalarından.

Seneye yüzde 20 olur
Dizi seneye devam ediyor. Özdener, önümüzdeki sene ortalamasını yüzde 20 share olarak düşünüyor. Şimdilerde ortalama yüzde 15 gittiğini söylüyor. Seneye bunun tırmanacağı görüşünde.

Dönem dizisi yapacağız “Ayrılık” dizisi bu ekibin işi. 1970′lerin Türkiyesi’nde Ermeni kızı Maria ile Türk genci Yunus arasındaki aşkı anlatıyordu. Dönem ASALA terörünün yaşandığı dönem. Bu diziyi beğenmiştim. Sessiz sedasız kaldırıldı. Özdener de bu dizinin ters bir zamanda ekrana geldiğini söylüyor. Ama mutlaka bir dönem çalışma yapacaklarını ekliyor.

Eşref Saati inadı
Bu dizinin Show TV’nin çok izlenen zaman diliminde yer almasına şaşırmıştım. Epey direnildi bu dizide. Çok ender bu zamanlarda. Aynı ekibin “Kurtlar Vadisi”ndeki başarısı karşılığı bir ayrıcalık mı? Benim aklıma bu soru gelmişti. Bahadır Özdener’e sordum. Oyuncu kadrosunun çok iyi performas gösterdiğini, giderek izleyiciye kendini kabul ettirdiğini, yayınlandığı gün karşısındaki çok izlenen (Asi ve Sıla) diziler ile bu kadar başa çıkabildiğini söyledi. Artık reytinglerin eskisi gibi yüksek olmadığını belirtirken; “Dizinin aldığı izlenme oranı kanalı tatmin ediyor” dedi.

100 diziyi kaldırır
Hep eleştiriliyor. Bu kadar çok dizi, bu kadar dizi tüketimi… Bahadır Özdener başka bir pencereden bakıyor; sektörün yılda 100 diziyi kaldıracak kapasitede olduğunu söylüyor. Reklam pastasında rekkamın 4 milyar dolara ulaşmasının da bu sektörün iştahını daha da kabarttığını vurguluyor. Peki bu kadar çok diziyi vatandaş izliyor mu? Bahadır Özdener “Çalışan kesimin büyük orandaki tek olayı televizyon. Ve bir şekilde konuşup tartışacakları da diziler. Yani günlük hayatın sıkıntılarından kaçmanın ev içinde bir şekilde dengenin de bu diziler ile sağlanıyor” şeklinde konuşuyor. İşte bütün bunlardan dolayı dizi olayının hiç bir zaman bitmeyeceğini de öne sürüyor.

Devam etmeliydi
Bahadır Özdener “Ekmek Teknesi”ni kesmekle hata yaptıkları kanısında. 12. haftada dizinin kendini kabul ettirdiğini ve bırakıldığı zaman da izlenme oranının çok iyi olduğunu o döneme bakınca şimdi “Keşke devam etseydik” diye düşündüğünü belirtiyor

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: