OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

Canavar PC için kullanılan RAM’ler (DDR3)

Posted by oyunseveriz on May 10, 2008

Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan RAM’ler, performansa direkt olarak etki ediyorlar. Eğer canavar gibi bir bilgisayar istiyorsanız o zaman bu RAM’lere kulak verin
Önde gelen performans belleği üreticilerinden olan Corsair’in DDR3 belleklerinden bir tanesi, ShiftDelete.Net Test Merkezi‘nde incelendi. Belleğin ilk dikkat çeken kısmı, üzerindeki soğutucu. Fazla abartılı olmasa da, üzerindeki dört sıra ısı dağıtıcı yapraklarla dikkat çekiyor. Olağan çalışma hızlarında çok fazla ısınmayan bellekte (dışarıdan ölçüm; 40 derece civarında), bu soğutucuyla aşırı çalışma koşulları için de etkin soğutmanın sağlanması hedeflenmiş.

 

Image

Hızlar ve Performans

Üründe, Intel’in XMP teknolojisi destekleniyor. Aşağıda göreceğiniz resimde, SPD bilgisinde, üç tane JEDEC standardı bilgisi varken bir de Intel’in XMP bilgisi mevcut.
 
Bu teknoloji sayesince, anakartınız destekliyorsa (ki biz MSI X38 Diamond’da sorun yaşamadık) bu özelliği açarak, doğrudan SPD aracılığıyla gelen bilgilerle belleğinizi, hızı standardın ötesine taşınmış olarak kullanabiliyorsunuz.
Image

 

Burada gördüğünüz tablo için sadece biraz daha voltaj verip belleğin içindeki gecikme süreleri, varsayılan XMP ayarlarına bırakılmış.
 
Elde edilen sonuç, olması gerekenden biraz daha agresif oldu.  7-7-7-20 yerine 7-6-6-17, sonuçta daha iyi.

 

Image

Birkaç Ayrıntı Daha

Üründe kullanılan devre kartı, ısı dağıtımını kolaylaştırmak için özel üretilmiş. Corsair’in DHX (Dual Path Heat Exchange, çift yollu ısı dağılımı) adını verdiği bu teknikle, uzun tutulmuş devre kartının da üzerinde ısı emici plakalar mevcut.
 
Dışarıdan gördüğünüz dört dilim ısı emicinin iki dilimi ısıyı doğrudan devre kartından çekerken diğer ikisi de bellek modülleri üzerinden bu ısıyı dağıtıyor.

 

Image

Yorumlar

Her ne kadar DDR3 belleklerin fiyatları uçmuş durumda da olsa, yüksek performans ve FSB’ye bağlı yüksek hız aşırtma (overclocking) yeteneği arayan kullanıcılar için en son adres durumda.

Açıkçası Corsair’in XMS3 1600 Mhz’lik bellekleri, yeni Intel işlemcilerin FSB’sini 1333 MHz’den 1600 MHz’e çıkartmak için çok uygun. İşlemcisini yeni nesil bir anakartta çok yüksek performanslarda çalıştırmak isteyen kullanıcılar için bu ürünü öneriyoruz. Tabii ki verecek parası olana.

Corsair XMS3 DDR3 1600
Sistem Belleği

Tür: DDR3
Çalışma frekansı: 1600 MHz
Gecikme süreleri: XMP ile 7-7-7-20 – 1,8 V
 
Üretici: Corsair / ABD
Fiyat: 379 dolar + KDV

Berkin Bozdoğan – http://shiftdelete.net

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: