OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

Dikey Geçiş Sınavı başvuruları başladı

Posted by oyunseveriz on May 13, 2008

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim önlisans mezunları için olan DGS başvuruları bugün başladı

 

 


Sınava, meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezunlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirenler başvurabilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, Türkiye’de meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan önlisans programlarından mezunlar ve aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilenler de DGS’ye başvurabilecekler.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı’na yerleştirme, üniversite tarafından adayların DGS puanlarına göre yapılacağından, bu programa başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri gerekiyor.

Açıköğretim ve meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezunlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin ise sınava girmeleri gerekmiyor.

Açıköğretim dahil 4 ve daha fazla yıllık programlardan önlisans diploması alan veya alacaklar da DGS’ye başvuramayacaklar.

Adaylar, başvuru merkezlerinden, 2008-DGS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formu‘ndan oluşan başvuru evrakını 2 YTL karşılığında alabilecekler. Adaylar, 50 YTL sınav ücreti yatıracaklar.

Başvurular başvuru merkezlerinden elektronik ortamda yapılacak. 2007-DGS’ye başvuran adaylar başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapacaklar.

Başvurularını başvuru merkezlerinden yapacak adaylar 3 YTL başvuru hizmeti ücreti ödeyecek. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Başvuru süresi 21 Mayıs’ta sona erecek.

Sınav, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce 13 Temmuz’da Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak ile Lefkoşa’da yapılacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: