OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

ÖSS ve OKS adaylarına tavsiyeler

Posted by oyunseveriz on May 13, 2008

ÖSS ve OKS yaklaştıkça öğrencilerin stresi de artıyor. Peki bunu yenmek için ne yapmalı?

 

 


Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Verimli, öğrencilerin sınav kaygılarını nefes egzersizi, fiziksel egzersiz ve hayal kurma gibi gevşeme tekniklerini kullanarak azaltabileceklerini belirtti.

Verimli, yaptığı yazılı açıklamada, OKS ve ÖSS’ye az zaman kaldığını, bu nedenle de öğrencilerde sınav kaygısı artışı görüldüğünü kaydetti.

Kaygının fiziksel belirtilerinin çarpıntı, terleme, el terlemesi, yutkunma, kızarma, boğulma hissi, titreme, mide ve bağırsak hareketlerinde artış, ateş basmaları, baş dönmesi ve ağız kuruluğu olduğunu vurgulayan Verimli, bu durumun tehlikeli olduğunu belirtti ve öğrencilere bir profesyonelle görüşmelerini önerdi.

Öğrencilere, ders çalışma saatlerini, “45’er dakika ders, 5 dakika dinlenme ve 10 dakika tekrar” olmak üzere 5 saat şeklinde düzenlemelerini öneren Verimli, öğrencilerden kimseye aldırış etmemelerini, kendilerine güvenmelerini ve bu sınavın her şeyin sonu olmadığına inanmalarını istedi.

Verimli, şunları kaydetti:

“Sınavda yanınızda glikoz ihtiva eden yumuşak ve renkli şekerlerden bulundurabilirsiniz. Bir başkasının tavsiyesiyle sınavdan önce daha rahat uyumak için sakinleştirici veya uyku getirici bir ilaç asla kullanmayın. Zeka arttırdığı iddia edilen yiyecekleri son bir hafta yemekle zeka artmaz. Dikkat açtığını öne sürdüğünüz ilaçları talep etmeyin. Bu yaklaşım, bağımlılığın ilk aşamasıdır.

Sorunlarınızı ilaçla çözmeye çalışmayın, çok ihtiyacınız varsa mutlaka bir doktora danışın. İyi bir kahvaltı yapın. Başkalarına değil, sadece kendinize konsantre olun. Sınava giderken ses çıkaran kolye, bilezik, kemer takmayın, topuklu ayakkabı giyinmeyin, dikkat çekici giyinmeyin. Beli açık tişört giymeyin.

Anneler ve babalar; okunmuş su, muska gibi mistik inanışları yapacak olsanız bile çocuklarınız bilmesin. Çocuğun obsesyonlarını tetiklemeyin.”

Sınav gözetmenlerine de önerilerde bulunan Verimli, “Sakın çocuklara yakınlık göstermek için bile olsa sınavda herhangi bir öğrenciye elle dokunmayın. Çünkü aşırı titizlik takıntısı olan bir çocuk, bu hareketinize takılabilir ve konsantrasyonu kaybolur. Sınavda anahtarlık sallamayın, tespih çekmeyin” dedi.

Verimli, bazı öğrencilerde baş ağrısı oluşturabileceği ve migreni tetikleyebileceği gerekçesiyle parfüm sürülmemesi gerektiğini de ifade etti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: