OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

Grand Theft Auto IV İnceleme

Posted by oyunseveriz on May 18, 2008

ImageRockstar Games’in yıla damgasına vuran organize işler çevirmece oyununa bir methiye de biz düzelim dedik. Liberty City pasaportlarınızı hazırlayın.

Görevlerden bağımsız, dilediğiniz yeri gezip, istediğiniz arabayı kullanabileceğiniz, üstüne bir de koltuğunuzdan kalmadan bir şehrin yer altı dünyasında zirveye oynayabileceğiniz bir oyun fikri, geri kalan boşluklar nasıl doldurulursa doldurulsun, başlı başına övgüyü hak ediyor. Ancak yapımcı Rockstar Games, birkaç piksellik minik bir adamı kuşbakışı görüntüyle yönettiğimiz ilk oyundan bu yana, Grand Theft Auto serisinde kolaya kaçıp hiçbir zaman kurguyu bu kadarla bırakmadı.

İleriki sayfalarda, Grand Theft Auto IV‘ün neden daha yarısına bile gelinmemiş bir yılın oyunu olmak için bu kadar hak sahibi olduğuna dair ipuçlarını bulabilirsiniz.

Image
 
 
Liberty City Ruhu Ölmez

Tüm açık uçlu (görevler dışında da içerisinde gezip tozabildiğiniz) oyunların klişe vaadidir ‘yaşayan bir şehir’ kurmak. Grand Theft Auto IV ise bu vaadi gerçekleştirebilen nadir oyunlardan. Üstelik yaşayan Liberty City, sadece etrafta birçok farklı vatandaş, dükkan ve gerçekliği tartışılmaz trafik olmasıyla bu sıfatı kazanmıyor. Bugüne kadar GTA serilerinde hep eksik olan bir noktayı mükemmel tamamlıyor; ruhu olan bir oyun.

Image

Grand Theft Auto oyunları daha öncesinde hikayesi ne kadar kaliteli olursa olsun, oynanışa ne kadar yenilik katılırsa katılsın, senaryonun akışını sağlayan tüm görevlerde bir matematik problemi havasına sahipti ve bunu bir türlü kıramıyordu. Hikayede ilerlemek için yapmanız gereken “A noktasına git, görevi al, belirli koşullar çerçevesinde B’ye ulaş, görevi tamamla” fonksiyonundan ibaretti. Oysa GTA IV, ‘açık dünyalı araba çalma oyunu’ sıfatını aşmış görünüyor.

Image

Liberty City’de Niko Bellic ile yapacaklarınız da belki çok radikal değişiklikler içermiyor; ancak yeni nesil konsolların gücüyle geliştirilen muazzam görsellerden tutun da, yaptığınız hareketlere karşılık şehir sakinlerinin verdiği tepkilere kadar her şey bu basit işlemleri o kadar güzel perdeliyor ki, oyuna ruh katıldığı fikrini benimsemeden edemiyorsunuz. Çoğunluğun trafik kurallarına riayet etmesi ve eskiye nazaran çok daha kalabalık olan caddeler sayesinde, çılgın bir Taksim dolmuş şoförü gibi araç kullandığınızda, gerçekten de çılgın bir Taksim dolmuş şoförü gibi hissediyorsunuz.

 
Köyden İndim Liberty City’e

Hikayenin başlangıcı aslında pek yabancı değil; ülkesindeki savaş bitince bulduğu ilk vapura atlayıp kuzeninin yanına gelen Sırp Niko Bellic‘in macerasına konuk olduğumuz oyunda, senaryonun üzerindeki perde aralandıkça yeni sürprizler ve ilginç gelişmeler bizi bekliyor. Her biri fazlasıyla başarılı seslendirilmiş ve mükemmel modellenmiş olan karakterler ve yüzlerdeki gerçekçi mimikler, özellikle hikaye akışını gerçekten oyuncuya aktarıyor. Örneğin herhangi bir konuda Niko‘nun yaşadığı hayal kırıklığı yaşadığınız kendi hislerinizle anlayabiliyorsunuz.

Image

Oyunun mekaniği de başarılı şekilde kurgulanmış. Henüz başlarda edindiğiniz bir cep telefonu ile görevler alabiliyor, kız arkadaşlarınızla görüşmeler ayarlayabiliyor veya var olan görüşmelerinizi iptal edebiliyorsunuz. Hatta ilerledikçe görevlere bağlı olarak cep telefonu, fotoğraf çekme gibi işlemlerde de kullanılıyor. Grand Theft Auto IV‘ün büyük beğeni toplayan online moduna geçişi de yine aynı telefonla yapıyorsunuz. Diğer bir deyişle, oyun dünyasında turlarken istediğiniz an online ortama bağlanarak birbirinden eğlenceli çoklu oyuncu modlarından birine girebilir, hatta arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

 
 
Mesajı Unutmayalım

Rockstar Games her zaman olduğu gibi yine oyunu sosyal mesajlara boğmuş. Çoğu zaman gülümseten bu göndermelere dairenizde televizyon izlerken (Evet, dairenizde çok kanallı bir televizyon var), son sürat bir tabelanın yanından geçerken veya diyaloglar arasında denk gelebilirsiniz.

Otomobilde ve alışveriş yaptığınız dükkanlarda çalan müzikler de serinin takipçilerini hayal kırıklığına uğratmayacak kadar geniş bir yelpazeye sahip. Mesela Ruslana‘nın Eurovision yarışmasında birincilik kazandığı Wild Dances şarkısını orijinal dilinde dinlemek için Rus kıyafet dükkanına uğrayabilirsiniz.

Image
 
 
Liberty City’de Hayat Zordur

Yeni oyunda, trafiğe daha saygılı olmanız gerektiğini şimdiden belirtmekte fayda var. Hızlı araç kullanma kimliğinden sıyrılıp aksiyona ağırlık veren Grand Theft Auto IV, hız yapmayı çoğu zaman oyuncunun inisiyatifinde bırakıyor, zaman sıkıntısı yaşadığınız görevler nazaran daha az. Diğer yandan, trafikte bir araca çarptığınızda, o araçtan inen iri yarı adamların sizi otomobilinizden indirerek tartaklamalarına şaşırmayın; nihayetinde burası Liberty City!

Image

Aksiyona verilen ağırlık, beraberinde daha tutarlı bir savaş mekaniğini de getirmiş. Çatışmalarda karakter hareketleri, eğilip kalma gibi eylemler ve nişan almak daha gerçekçi ve fizik kurallarına uygun şekilde işliyor. Son dönem aksiyon oyunlarının vazgeçilmezi olan siper alma sistemi de GTA IV’te unutulmamış.

KAYNAK

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: