OyunSeveriz – Flash Oyun Sitesi

Türkiye’nin En Geniş Flash Oyun Sitesi

Kalp hastalığı ve cinsel yaşam!

Posted by oyunseveriz on May 21, 2008

Bir kişinin kalp hastalığına yakalanmış olması tatmin edici bir cinsel yaşamın bittiği anlamına gelmez. Cinsel aktivitelere yeniden başlandığında kalp krizi geçirilebileceği ya da hastanın aniden ölebileceği dair bir inanış yaygınsa da bu risk azdır.

Genellikle kalp hastalığı ya da kalp cerrahisi geçirmiş olan bir kişi kendini hazır hissettiği zaman cinsel yaşamına geri dönebilir. Eğer çekincesi varsa doktoruyla bunu paylaşması gerekir.

Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Bölümü doktorlarından Kardiyolog Dr. Osman Akdemir, kalp hastalıklarının cinsel yaşam üzerine etkileri ile ilgili bilgi verdi.

Kişinin cinsel performansının azalmış olabileceğine dair duyduğu endişe ve hastalığının getirdiği genel depresyon hali, cinsel ilgi ve kapasitesinin azalmasına yol açmış olabilir. Bu depresyon kalp hastalarında sık görülür ve çoğunlukla 3 ay içerisinde düzelir. Bu durum eşlerin daha önce var olan cinsel yaşamla ilgili sorunlarının büyütülmesi sonucunu beraberinde getirebilir.

DOKTORUN ROLÜ BÜYÜK
Sorunun en etkili çözümlerinin başında hastanın doktoru tarafından cesaretlendirilmesi gelir. Örneğin kalp krizi geçirmiş olan bir hastada bu konuda verilmesi gereken telkinlere daha hastanede yatmaktayken başlanır. Doktorlar hasta ve eşi için bu konunun öneminin bilincindedirler ve hastanın cinsel yaşama geri dönebilecek kapasitesi olup olmadığını saptamak amacıyla bazı testlere başvurabilirler.

KORKU TEK NEDEN DEĞİL
Ne var ki korku cinsel yaşamı aksatan tek neden değildir. Kalp hastalıklarına sıklıkla eşlik eden damar problemleri erkek hastalarda penisin sertleşmesini güçleştirebilir. Kalp hastalıklarında sık rastlanan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı yakınmaları genellikle tehlikeli sonuçlar yaratmasa da cinsel aktiviteyi kesintiye uğratabilir.

İlişki esnasında göğüs ağrısı olan hastalara ilişkiden 5-15 dakika önce dilaltı nitrat tablet ya da sprey önerilebilmektedir. Tüm bunlar doktorla görüşülmelidir. Kalp hastalarına verilen bazı ilaçlar cinsel yaşamı etkileyebilmektedir. Bu durumda doktor alternatif ilaçlar verebilir.

Kalp krizi geçirmiş bir hastanın krizin hemen sonrasında kalbinin durumu cinsel ilişkiye tahammül etmeye uygun değildir. Cinsel ilişki, yaklaşık 2 kat merdiveni hızla çıkmakla eşdeğer bir efordur: bu efor esnasında kalp hızı ve kan basıncı artar. Pek çok hastada yeniden cinsel yaşama başlamak için 2-4 haftalık bir süre gerekmektedir. Ancak her hasta doktoruyla bu konuyu görüşmelidir. Cinsel ilişkinin hangi pozisyonda yapıldığının pek önemi yoktur.

Bir kalp hastasına cinsel aktivitesiyle ilgili verilebilecek öneriler:
-Sinirli ya da stres altında olduğunuz bir durumda cinsel aktiviteye başlamayın. Dinlenmiş, rahat, günlük yaşamın getirdiği gerilimlerden uzak bir zaman cinsel ilişki için tercih edilmelidir.
-Çok karnı tok bir durumda başlamaktansa cinsel ilişki için yemek yedikten sonra 1-3 saat süre geçmiş olmasına tercih edin.
-Cinsel ilişki için rahat, ilişkinin kesintiye uğramayacağı bir yer seçin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: